Ledning och Team

Ledning

Andreas Bhagwani

Verkställande direktör sedan 2011
andreas@nanologica.com

Utbildning: MBA från Handelshögskolan i Stockholm, studier i agronomi, Sveriges Lantbruksuniversitet i Uppsala
Huvudsaklig erfarenhet: Andreas är medgrundare till flera bolag, där de senaste är Sigrid Therapeutics AB (behandling mot
fetma) och Atrogi AB (diabetes). Andreas har arbetat som managementkonsult i mer än 10 år, med försäljning och ledarskap som inriktning. Förutom bolagen ovan är han medgrundare till Kichisaga Leadership
(ledarskapskonsult) och GenderTimer
(mobilapp).
Andra uppdrag: Styrelseledamot och ägare i Vega Bianca AB, styrelsesuppleant och delägare i Kichisaga Leadership AB samt delägare i Atrogi AB och Mailendar AB

Innehar 319 310 aktier via bolaget Vega Bianca AB och optioner berättigande till
teckning av 53 422 aktier.

 

Eva Osterman

Ekonomichef sedan 2017
eva@nanologica.com

Utbildning: Magisterexamen i företagsekonomi från Uppsala universitet
Huvudsaklig erfarenhet: Eva har flerårig erfarenhet från ekonomisidan i större företag och bland annat business controlling, financial controlling, rapportering och internrevision. Hon har också mångårig erfarenhet från större internationella koncerner inom bland annat läkemedelsbranschen.

Innehar inga aktier.

 

Adam Feiler

Teknisk chef sedan 2012 &
chef för Drug Delivery sedan 2015

adam@nanologica.com

Utbildning: Doktorsexamen i fysikalisk kemi från The Ian Wark Research Institute vid University of South Australia i Adelaide,
Australien
Huvudsaklig erfarenhet: Adam har fem års industriell erfarenhet från Ytkemiska
Institutet (nuvarande SP Kemi, Material och Ytor) på poster som områdes-, forsknings- och affärschef för olika avdelningar. Han är också docent och adjungerad professor vid KTH.

Innehar 1 000 aktier och optioner berättigande till teckning av 19 372 aktier.

 

Nina Lanner

Operativ chef sedan 2016
nina@nanologica.com

Utbildning: Civilingenjör kemiteknik från Chalmers tekniska högskola, Göteborg
Huvudsaklig erfarenhet: Nina har över 15 års erfarenhet inom läkemedelsproduktion – främst inom produktionsledning och
-effektivisering (lean) men även som
projektledare för både investerings- och
technology transfer-projekt. Hon har också 5 års erfarenhet från petrokemisk tillverkning och mångårig erfarenhet av att jobba inom stora internationella koncerner.

Innehar optioner berättigande till teckning av 9 817 aktier.

 

Team

5 Ramon Illa Argudin

Ramon Illa Argudin

Scientist, Chromatography
ramon@nanologica.com

Nerea

Nerea Arriaga

Scientist, Drug Delivery
nerea@nanologica.com

Kristian Bengtsson

Technical Operator, Chromatography
kristian@nanologica.com

Janne Blid

Principal Scientist, Chromatography
janne@nanologica.com

_dsf3839-2

Richard Havam

Technical Operator, Chromatography
richard@nanologica.com

_dsf3827-2

Carita Jagenheim

Projects / Accounting
carita@nanologica.com

7 Olga Krivosheeva

Olga Krivosheeva

Senior Scientist, Chromatography
olga@nanologica.com

8 Hanoi Labrador

Hanoi Labrador

Senior Project Manager
hanoi@nanologica.com

9 Moa Lihammar

Moa Lihammar

Currently on maternity leave
moa@nanologica.com

10 Erik Nilsson

Erik Nilsson

Senior Scientist, Chromatography
erik@nanologica.com

_dsf3873-2

Hanna-Maria Nordlander

Business Originator, Chromatography
hanna-maria@nanologica.com

11 Paulina Paszkiewicz

Paulina Paszkiewicz

Business Area Manager, Drug Delivery
paulina@nanologica.com

_dsf3838-2

Anna Rahmqvist

Quality Assurance Manager
anna@nanologica.com

Laszlo Rakos

Principal Scientist, Chromatography
laszlo@nanologica.com

IMG_5721

René Rüede

Vice President Sales
rene.ruede@nanologica.com

17 Xin Xia

Xin Xia

Scientist, Drug Delivery
xin@nanologica.com

16 Chunfang Zhou

Chunfang Zhou

Lead Scientist, Drug Delivery
chunfang@nanologica.com